12 Ağustos 2014, 15:03 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Kent Meydanı Meselesi...

Kent Meydanı Meselesi...

Mehmet YAMAN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 3492 kez okunmuştur

Belediye Başkanımız Sayın Nuri Tekin beyin 20.Temmuz.2014 günü yayınlanan gazete sayfalarında yer alan “İşte Tekin’in o çılgın büyük pazaryeri projesi”başlığı ile yer alan haberi okuduğumda duyduğum rahatsızlığı burada ifade etmeden geçemeyeceğim.

      Benim Belediye Meclis Üyesi olduğum geçen dönemin başlarında yapılan meclis toplantılarında yine bu yer ile ilgili görüşme yapılırken benim bu yerle ilgili olarak hatta resimlerle de ifade etmeye çalıştığım ve inanıyorum ki o zaman benim gibi muhalefet meclis üyesi olan şu anki Belediye Başkanımız olan Nuri Tekin beyde benim bu sunumumu olumlu karşılamıştı.Ama şimdi bu projeyi gündeme getirince hayal kırıklığı yaşadığımı ifade etmek istiyorum.Bu yanlıştan acilen dönmesini kendisine bir eski çalışma arkadaşı ve abisi olarak tavsiye ediyorum.Eğer burayı yaşanabilir bir alan haline getirirse de Alaplı insanı onun anıtını diker. Kent meydanları,insanların bir araya geldiği, iletişime geçtiği, ortak aktiviteler ve eğlenceler düzenlediği meydanlardır.

       Kamusal açık alanları olmayan bir yerleşim alanı estetik değildir, demokratik değildir ve ne kadar büyük olursa olsun kent de kent değildir Bir kenti keşfetmeyle ilgili ilk heyecanı,o kenti yukarıdan gördüğümüz an hissederiz. Bu gün çekirdek tepe diye adlandırılan yerden Alaplı’yı seyrederken bu eksikliği rahatlıkla görebiliriz.Bir binalar toplamı ve arada göze çarpan doğal dokusuyla bize ilk izlenimi verir Ama bu gördüğümüz kentin kendisi değil gölgesidir aslında. Kentin asıl kimliğini kentin içlerine girdiğimizde keşfederiz. Binalar, kent estetiğinin çok önemli unsurlarıdır ama kenti kent yapan binalardan ziyade, park, sokak ve meydan gibi kentin kamusal açık alanlarıdır. Kentin ete kemiğe büründüğü, kimlik ve kişilik kazandığı, yaşayan canlı bir organizmaya dönüştüğü şehri fark edilir ve heyecan verici kılan yerlerdir kamusal açık alanlar. Çok güzel binaları yan yana dizerseniz ortaya bir kent çıkmaz. Sadece binalardan ibaret bir kent, sadece yatak odasından ibaret bir eve benzer. Bir evin sadece yatakhane değil sosyal bir mekân olması için nasıl salonu, mutfağı, balkonu olması gerekiyorsa; bir kenti sosyal yaşam mekânı haline getiren de o kentin açık ve kapalı kamusal alanlarıdır. Konutlar kentin yatakhaneleri ise meydanları, parkları ve sokakları da kentin salonu, oturma odası, mutfağı ve balkonudur. Kentin düğüm noktaları ve meydanlar…

        Demek oluyor ki, kent, farklılıkların birbirinden ayrı biçimde var oldukları bir yer değildir. Bu farklılıkların sürekli birbiriyle karşılaştıkları, birbirine değdikleri, çelişki ve çatışmalarını ortak bir mekân ve toplumsal doku içinde çözebildikleri, birbirlerini etkileme ve değiştirebilme olanakları elde edebildikleri bir mekândır meydanlar. Kent hem farklılıkları bir arada bulundurmayı hem de dağınık olmamayı; hem birey olmayı ama hem de toplum haline gelmeyi sağlayabilme yeteneğine sahip olan bir yerdir.Farklı toplumsal insanların bir toplumsal zeminde bir araya gelmesini sağlar meydanlar.Bu yönden baktığımızda kentin gelişmesine ve toplumsal gelişmelerde büyük rol oynar kent meydanları, toplumsal açık alanların en önemlilerinden biri olan meydanlar ise, bu düğüm noktalarının en asli unsurlarıdır.

       Böylesi mekânlar olmadığı kentlerde farklı insanlarımızın birbiriyle karşılaşması, iletişime geçmesi ve bir toplum oluşturmaları olanaklı olmaz. Bunların olmadığı bir kent ise barındırdığı nüfus ne kadar büyük, sahip olduğu bina sayısı ne kadar çok olursa olsun bir kent toplumu, kent kimliği ve kültürü oluşamaz barındırdığı nüfus ne kadar büyük, sahip olduğu bina sayısı ne kadar çok olursa olsun bir kent toplumu, kent kimliği ve kültürü oluşamaz. Sayın Belediye Başkanımızın bu yukarıda bahsettiğim konulara ilgisiz kalmayacağını umarak Alaplı’mızın bir nefes alma ve yaşam alanı olacak,olmaya aday olan bu eski pazar yerimizin planlanmasını yeniden düşüneceğini ummaktayım.Evet Alaplı halkı kendisine Alaplı’mızı yönetme hakkını 5 yıllığına kendisine vermiştir.Ama burada gözden kaçmaması gereken husus yukarıda da bahsettiğim gibi kent değişik insan katmanlarının birlikte yaşadığı bir bütündür.Kendisine oy verenler kadar vermeyenlerinde başkanı olduğunu unutmamasıdır.
       Kenti planlarken bu farklılıkların taleplerinide düşünmek zorunda olduğunun da farkında olmasını diliyorum.Hatta bunun için “Kent Konseyi” adı altında belediye çalışmalarına yardımcı olması için bir kurum da ihdas edilmiştir.Bu kurum aracılığıyla halkın değişik kesimlerinin fikirli alınabilir diye düşünüyor ve bu yanlıştan bir an dönülmesini,bu alanın bir an önce “Kent Meydanı” olarak düzenlenmesini zat’ı alilerinden istirham ediyorum. Ayrıca söz konusu alanın zeminine modern ve yeni tekniklerle inilerek otopark yapılabilir ve araç park sorunu da ortadan kalkabilir.Dolayısıyla hem bir kent meydanımız olmuş olur hem de otoparkımız…


 HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

ACİL ÇOK YOĞUN
ACİL ÇOK YOĞUN
Alaplı Devlet Hastahanesinde deniz ve Fındık sezonu olması sebebiyle Acile gecede 400 ila 500 arası Hasta geldiğini açıklayan ACİL DOKTORU NAGİHAN ÇAKAR bu hastaların çoğunluğunu Çocuk Hastaların olşturduğunu ifade etti .

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : ALBİL BİLGİSAYAR MERKEZ MAH. DERE SOK. NO:6 ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :372 3781036
Faks : 372 3785676
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock