07 Ağustos 2013, 14:07 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BAYRAMDA DİŞ SAĞLIĞINA DİKKAT

BAYRAMDA DİŞ SAĞLIĞINA DİKKAT

Mustafa AĞLAR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 4326 kez okunmuştur

          Bayramda dişleriniz çürümesin.

         Bir ay tutulan orucun ardından başlayan bayramda, ikramları geri çevirmek neredeyse imkansız. Ama bayramı diş sağlığınız açısında en az hasarla atlatmak ta mümkün.

         Bayram ziyaretlerin de genellikle bol şekerli yiyecek ve içecekler tüketiliyor. Agızda uzun süre temizlenmeden duran sekerli gıdalar çok hızlı çürük oluşmasına sebep oluyor . İşte bu tür durumda , ağız ve diş sağlığımızı koruma adına küçük önlemler almakta fayda var.

       Şeker içeren gıdaları tüketiminden hemen sonra dişlerin fırçalanması dişlerin çürümemesi için en en geçerli önlem olarak kabul edilmemektedir ama fırçalama yapılamıyorsa ; bir bardak su içmek agızın mutlaka su ile bol bol çalkalanması lifli gıda olarak elma yada armut yemek sekerli gıdaların diş yüzeyinden uzaklaştırmasına yardımcı olur yada yogurt ayran peynir gibi agız asidini azaltıcı gıdaları tüketerek dişlerin çürümesine engel olacaktır.

      Agız ve diş saglıgınız için her yemekten sonra en az 2 dakika dişlerinizi fırcalayın mümkünse dişlerinizin arasını diş ipi ile temizleyip agız bakım suları kullanarak agız bakımını destekleyin.

       Ramazan bayramınızı kutlar Allah tan nice bayramları beraber olmamızı niyaz ederim.


 HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

ACİL ÇOK YOĞUN
ACİL ÇOK YOĞUN
Alaplı Devlet Hastahanesinde deniz ve Fındık sezonu olması sebebiyle Acile gecede 400 ila 500 arası Hasta geldiğini açıklayan ACİL DOKTORU NAGİHAN ÇAKAR bu hastaların çoğunluğunu Çocuk Hastaların olşturduğunu ifade etti .

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : ALBİL BİLGİSAYAR MERKEZ MAH. DERE SOK. NO:6 ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :372 3781036
Faks : 372 3785676
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock