27 Mayıs 2013, 23:22 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

FTALAT NEDİR ?

FTALAT NEDİR ?

Halit TEKİN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 6300 kez okunmuştur


Çocuğunuzunn giysileri sadece şık değil sağlıklı da olsun!

Ftalat nedir.?
Ftalat ; Ftalik asidin monohidrik alkoller ile yaptığı diesterlere ftalatlar deniliyor. Kanserojen özelliği olan ftalat'lar genellikle plastiklerin esnekliğini arttırmak için kullanılıyor.
Ftalatlar; vinil ve plastik kaplarda, gıda ambalajlarında, ev eşyalarında, sabun, losyon gibi birçok vücut bakım ürününde kullanılıyor.
Çocuk giysilerinde resim ve kabartma baskı olarak kullanılmaktadır.
 “Gıda ürünleri kadar tekstil ve kırtasiye ürünleri ile oyuncaklar da insan sağlığına zararlı olabilir” Ürünlerin içinde bulunan kimyasal maddeler vücudumuza; dokunma, emme ve koklama gibi yollarla nüfuz ediyor
 
Bu ürünlerin zararları, etkilerini gıdada olduğu gibi kısa sürede göstermiyor ve insan sağlığını genelde uzun vadede etkiliyor.
 Şampuan şişelerinin de bol miktarda Ftalat ihtiva ettiği için bu maddenin şampuanda çözünerek insana temas yoluyla geçtiği bilinmektedir.. Östrojene benzer maddeler salgılayarak erkeklik fonksiyonlarını bozan Ftalata özellikle erkeklerin dikkat etmesi gerekiyor.
Plastiklerde kullanılan ftalatların, boyar maddelerin ve ağır metallerin kanserojen olması. Formaldehit, nikel gibi maddeler sebebiyle alerjen durum ortaya çıkmaktadır.
   
YenYeni bir ürün alındığında ilk kullanımdan önce yıkanması önerilmektedir..Ürün alırken mutlaka etiket kontrolü yapılması gerekiyor.
 
 

 HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

ACİL ÇOK YOĞUN
ACİL ÇOK YOĞUN
Alaplı Devlet Hastahanesinde deniz ve Fındık sezonu olması sebebiyle Acile gecede 400 ila 500 arası Hasta geldiğini açıklayan ACİL DOKTORU NAGİHAN ÇAKAR bu hastaların çoğunluğunu Çocuk Hastaların olşturduğunu ifade etti .

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : ALBİL BİLGİSAYAR MERKEZ MAH. DERE SOK. NO:6 ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :372 3781036
Faks : 372 3785676
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock