10 Ağustos 2019, 17:21 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KURBAN BAYRAMI

KURBAN BAYRAMI

Naci ÇİV / emekli

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 433 kez okunmuştur

Kurban lugatte kuşluk vakti kesilen hayvan. İstilahta ise hayvanı mahsusu vakti mahsusta ibadet niyetiyle kesmektir. Hayvanı mahsusta maksat koyun,keçi,sığır ve deve gibi dinen kurban edilmesi caiz olan hayvanlardır, bunların dışındakiler edilmez. Vakti mahsusta kurban bayramı günleridir.
Ebu Hureyre (R.a) Peygamber (s.a.v)den şöyle rivayet etmiştir. " Bir kimsenin vakti-hali olurda kurban kesmezse sakın bizim namazgahımıza yaklaşmasın" buyurmuşlardır.(selamet yolları cilt:4 sahife :196)
         
            Yukarıdaki hadisi şerif hali-vakti yerinde ve dinan zengin olanlara kurban kesmenin vacip olduğuna delildir.Vacip nedir diyecek olaursak ; Farz kadar kesin istenilmemekle beraber yapılması farza yakın ibadetlerdir.
 
           Yine Kuran-ı Kerimin Kevser Suresi 2.ayetinde "O halde Rabbin için Namaz kıl ve Kurban kes" buyrulmaktadır.
 
           Mezhepler arasında sadece İmam-ı Azam ile İmam Ebu Yusuf'a göre akil ve buluğ şart değildir.Kurban kesmek Allah yolunda fedakarlığın bir ifadesi olup Allah'ın verdiği nimetlere bir teşekkürdür.
 
           Bir yıl boyunca fakirlik sebebiyle ağzına et koymamış,bir çok yoksul kimse Allah için kesilen kurbandan yararlanmış,evleri,çoluk çocuğu bir ilahi ziyafet sebebiyle bolluğa kavuşmuş olur.
Kurban eti üçe bölünüp bir bölümü eve ikinci bir bölümü komşulara üçüncü bir bölümü eve gelecek misafirlere ikram edilip kurban etinin mutlaka kurban günleri içerisinde bitirilmesi mümkün oldukça kurbandan sonraki günlere bırakılmamaya gayret gösterilmektedir.
 
           Kurbanlık Hayvanlar : Koyun,keçi,en az bir yaşını veya 7-8 aylık olduğu halde bir yaşını doldurmuş gibi gösteriyorsa,sığırda 2 yaşını bitirmiş olmalıdır. Koyun ve keçi bir kişi namına kurban edilebilir.Sığır ve deve 1-7 kişiye kadar kurban edilebilir.Ancak ortakların her biri Müslüman olmaları ve kendi hisseleri için kurbana niyet etmiş olmaları gerekmektedir.Ortakları kesilen kurbandan hisselerini götürü usulü ile değil tartı ile ayırmaları lazımdır.kurbanı geceleyin kesmek ise mekruhtur.
 
Not : Alaplı için Bayram Namazı vakti Pazar sabahı 06.35 dir.


 HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Kaymakam Yılmaz, beklenen açıklamayı yaptı.
Kaymakam Yılmaz, beklenen açıklamayı yaptı.
Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz, Alaplı İlçesinde eğitim için alınan kararlarda amaçlarının sadece öğrencilerin eğitim kalitesini artırmak olduğunu belirtti.

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : Yasin ÖREN 8. GÜN YEREL GAZETE ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :0532 5237411
Faks : 0532 5237411
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock