19 Mart 2018, 17:35 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Bu fotoğraftan çıkardığım 7 analiz…

Bu fotoğraftan çıkardığım 7 analiz…

Yasin ÖREN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 15572 kez okunmuşturAK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu ile AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Yavuz’un, Türkiye Büyük Millet Meclis’inde birkaç gün önce çekilen bu fotoğrafına sizlerde dikkat ettiniz mi bilmiyorum?!

       Milletvekili Çaturoğlu’nun sosyal medya hesabında yayınlanan bu fotoğraf, ikilinin birlikte girdikleri kalabalık heyet fotoğraflarını dışında bugüne kadar yan yana çektirdikleri ilk ve tek fotoğraf olduğunu söyleyebilirim.
Aynı zamanda Çaturoğlu’nun, Yavuz’dan önceki İlçe Başkanı olduğunu değerlendirirsek halef ve selef arasında çekilen bu fotoğraftan benim çıkardığım 7 izlenim şu şekilde:


*Milletvekili Çaturoğlu ile Yavuz arasında olduğu iddia edilen buzlar sanki erimiş gibi.. 


*Sanki Çaturoğlu ve Yavuz biraz sonra, er meydanına çıkmaları için cazgır tarafından anonsları yapılacak  iki pehlivan görüntüsü vermiş. Karınlar içerde, baş dik, göğüsler dışarı da sanarsınız ki;  peşreve hazırlanıyor.  


*Milletvekili Çaturoğlu, Mustafa Yavuz’u ihtiyaç duyduğunda yanına çekebiliyormuş hissi var fotoğrafta. 

* Yine fotoğraf bir süredir Çaturoğlu ile bu tür fotolardan uzak kalan AK Parti Ereğli İlçe Başkanı M. Fatih Çakır’a mesaj gönderiyor gibi duruyor. 

*Montlar, ceketler atılmış, Yavuz bir adım daha öte gitmiş kravatı çıkarmış, bundan sonra benden rahatı yok, ben sorunlarla baş ederim der gibi duruyor. 

*Çaturoğlu’nun son bir ayda sosyal medyada yaptığı fotoğraf paylaşımları arsında en fazla beğeniyi bu fotoğraf aldığına göre, bu birlik ve beraberlik görüntüsü takipçiler tarafından taktir edilmiş beğeninmiş, alkışlanmış demek ki.. 

*Sanki ikili öfkelerini bir tarafa bırakıp, kamuoyuna siyaset dersi verir gibi duruyor. 

          FARKLI BİR KONU AMA TABUTA SON DOKUNUŞ... 
Askerliğini Yavuz Fırkateyni'nde yapan Kdz. Ereğlili Şaban Kalmaz, o gün büyük bir devlet adamının tabutuna omuz verip bir tarihe tanıklık edeceğinden habersizdi. 
Her şey 19 Kasım 1938 Cumartesi günü yaşandı. 
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yaşamını yitirmiş, Sarayburnu'ndan Zafer Torpidosu'na oradan da, İzmit’e gitmek üzere Yavuz Zırhlısı'na nakledilecekti. 
O gemide tanıdık bir isim vardı:

       Kdz Ereğli Ortacı Köyü-Burunören Mahallesi'nde ikamet eden 15 Nisan 1938’de askere gidip, 3 ay Kasımpaşa’da acemilik yaptıktan sonra Gölcük’te bulunan Yavuz Gemisi'nde toplam 48 ay topçu asker olarak görev yapan ve 1942’de terhis olan Şaban Kalmaz...

       O gün komutanları içtimada kendilerine; sabah 8.30’da Atatürk’ün naaşının Dolmabahçe’den törenle hareket edilip, Kabataş-Tophane-Köprü-Salkımsöğüt ve Gülhane Parkı yolu üzerinden Sarayburnu’na getirileceğini söylemişti.
Değişik duygular içindeydi. 

      1. Dünya Savaşı'nın mağlup gemisi Yavuz; o gün Haydarpaşa Garı'na yanaşır; Zafer Muhribinden alınan arkasında sayısız savaş başarıları bırakmış, büyük komutan siroz hastalığı ile –kimilerine göre zehirlenme- verdiği yaşam savaşını 10 Kasım günü, yani 9 gün önce kaybetmiş, 57 yaşında en verimli çağında hayata gözlerini kapatmıştı.
Ata'nın naaşı işte bu gemiye nakledilir. 

       Halk sokaklardadır, Atasını son kez; İstanbul’dan, Ankara’ya uğurlamaktadır. 
O kalabalığın ve izdihamın içinde Atatürk’ün tabutunu omuzlayan Ereğlili Şaban Kalmaz’ın asker olduğu Yavuz Gemisi, Haydarpaşa’dan İzmit’e doğru hareket etmeye başladığında, Büyükada açıklarına kadar, donanmayı ve törene katılmak için gelmiş olan yabancı gemileri süzer, durur. 
Askerliği öncesinde Zonguldak’taki madenleri işleten İtalyanların emrinde çalışan Kalmaz için, duygulu anlardır o anlar. 

        Gavur olarak adlandırdığı bu geminin içindekiler, çocukluğunda köyde bulunan Türk vatandaşlarını kazıklara oturtmuş ve Türklere işkence yapmışlardır.Askerimiz savaşın bütün acımasızlığını yaşayanlar arasındadır ve bu kötü günlerin tanıklığını yapmıştır.
Madenlerde İtalyanların zoruyla çalıştırılan bağımsızlık özlemi ile yanıp tutuşan bir milleti bir felaketin eşiğinden kurtaran komutanının geminin arka tarafında bulunan güvertedeki tabutunun önünde nöbet tutan Kalmaz, derin bir iç çeker ve Büyük Komutan'ın memlekete nasıl bir armağan bıraktığının muhasebesini yapar. 

       Beraberindeki 10 Bölük askerle hiç susmayan bando marş eşliğinde son kez gemiden indirilirken selam durmuştur Atasına… 

        Hiçbir sivilin bulunmadığı gemide büyük asker Atatürk, silah arkadaşlarının omuzlarında İzmit Limanı'nda gemiden indirilerek, kendisini bekleyen, o cepheden, bu cepheye binlerce kilometre yol kat ettiği trene Ankara’ya gitmek için konulacaktı…

        Ereğlili Şaban Kalmaz’ın yaşarken görmediği, kahramanlıklarını duyduğu, büyük komutana son bakışları bu oldu.
       Trenle Ankara Garı'na, oradan da Etnografya Müzesi'ne getirilen Ata, ebedi istirahathanesi Anıtkabir'in inşaatı bitinceye kadar burada defin edilmesine şahit olan ve hayatta olan son isim olmuştu. 
       1970 yılında hurdaya verilip preslenen ve Atatürk’ün yaşamı boyunca hiç binmediği ve 1. Dünya Savaşı'nın ilk topunu ateşleyen Yavuz Gemisi için “Ancak benim ölüm basar.” diyerek tepki gösteren Atatürk için farklı bir vasiyetin yerine getirilmesine Ereğli’nin evladı; Şaban Kalmaz işte bu şekilde tanıklık etmiş oldu.

Y.'Ö'NÜN NOTU: Bu yazımı Tanınmış tarihçi ve Öğretmen Recep Çetin’in SON TANIK ‘KALMAZ’ KONUŞTU: “ATATÜRK’ÜN TABUTUNU TAŞIDIM” başlıklı yazısından derledim. 


 HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Kaymakam Yılmaz, beklenen açıklamayı yaptı.
Kaymakam Yılmaz, beklenen açıklamayı yaptı.
Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz, Alaplı İlçesinde eğitim için alınan kararlarda amaçlarının sadece öğrencilerin eğitim kalitesini artırmak olduğunu belirtti.

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : Yasin ÖREN 8. GÜN YEREL GAZETE ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :0532 5237411
Faks : 0532 5237411
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock