20 Ocak 2017, 11:59 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KARNE NEYİ TEMSİL EDER?

KARNE NEYİ TEMSİL EDER?

HALİM BEKTAŞ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 16469 kez okunmuştur

KARNE NEYİ TEMSİL EDER?

          Bir eğitim öğretim döneminin daha sonuna geldik. Hepimizin gözbebeği olan çocuklarımız karnelerini alacak. Kimi üzülecek, kimi sevinecek, kimi öfkelenecek, kimi korkudan karnesini eve getiremeyecek. Çocuklarımız öfke, sevinç, korku, hüzün, kaygı gibi birçok doğal olan duyguları bir arada yaşayacaktır. Veliler olarak bizler karneyi bir başarının göstergesi olarak değil de çocuğumuzun bir dönemdeki öğrenmesinin belgesi olarak görürsek çocuklarımız korkmayacak, kaygılanmayacak, üzülmeyecek ve karneyi gizlemeyeceklerdir. Unutulmamalıdır ki bir karne sadece çocuğumuzu başarısını temsil etmez. Karne aynı zamanda biz velilerin de bir değerlendirilmesidir. Bu yüzden veliler olarak kendimizi sorgulamamız gerekmektedir.

        Yapılan araştırmalara göre okul başarısı ile hayat başarısı arasında ters yönde bir ilişki vardır. Yani çocuğumuzun okuldaki başarısı ve başarısızlığı ilerideki hayat başarısı ile direk ilişkili değildir. Puan odaklı olan karneler sadece çocuğumuzun belirli bir kalıp içerisinde değerlendirilmesidir. Bu kalıp içerisinde değerlendirilen çocuklarımız farklı farklı yeteneklerini kesfedemiyor. Bu durumun sonucunda da derslerinde başarı gösteremeyen ve başarısızlığı kabullenen bir çocuk profili karşımıza çıkıyor.

         Karnelere bakarken önce düşük notlar değil iyi notlar yorumlanmalıdır. Çocuğumuzun karnesinde çokça düşük notlar olabilir. Önemli olan çocuğumuz bu düşük notları niçin aldığı ve niçin başarısız olduğudur. Bu düşük notların nasıl daha iyi olabileceği konuşulmalıdır.

         Karne çocuğumuzun kişiliğinin yansıması değildir. Bu yüzden çocuğumuz aşağılanmamalı, küçük düşürülmemelidir. Karnedeki düşük notlar çocuğumuzun saygısız ve sorumsuz bir birey olduğunun göstergesi değildir. Bu yüzden çocuklarımızı diğer çocuklarla asla karşılaştırmamalıyız. Çünkü kıyaslanmak çocukta benlik algısını ve özgüveni törpüleyen en önemli faktördür.
        Unutulmamalıdır ki çocuğumuzun karnesindeki not onun değerli,değersiz, başarılı, başarısız, zeki, çalışkan olduğunun bir göstergesi değildir.

Halim BEKTAŞ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen


 HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Kaymakam Yılmaz, beklenen açıklamayı yaptı.
Kaymakam Yılmaz, beklenen açıklamayı yaptı.
Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz, Alaplı İlçesinde eğitim için alınan kararlarda amaçlarının sadece öğrencilerin eğitim kalitesini artırmak olduğunu belirtti.

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : Yasin ÖREN 8. GÜN YEREL GAZETE ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :0532 5237411
Faks : 0532 5237411
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock