BAYRAMDA 'KÜRDAN YERİNE DİŞ İPİ KULLANIN' UYARISIKod:


Alaplı ilçesinde görev yapan Diş Hekimi Mustafa Ağlar, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara ağız ve diş sağlığı konusunda uyarılarda bulundu. Kurban Bayramında tatlı ve özellikle et tüketiminin artması nedeniyle genellikle diş temizliği için kürdanın kullanıldığına dikkat çeken Ağlar, bilinçsizce kürdan kullanımının diş etlerine zarar verdiğini buna bağlı olarak diş kayıplarının meydana geldiğini söyledi. Kurban Bayramında ağız ve diş sağlığına daha çok özen gösterilmesi gerektiğini diş temizliği için kürdan yerine diş ipinin kullanılmasını tavsiye ettiklerini belirten Ağlar, “Ağız bakımı ve diş sağlığı için her yemekten sonra ya da şeker ve abur cubur tüketiminin ardından dişlerin en az 2 dakika fırçalanması, en etkili yöntemdir. Diş fırçalamasının yanında dişlerin arasını temizlemek için diş ipi kullanmak ya da fırçanın ulaşamadığı yerleri ağız bakım sularıyla gargara yapmakla ağız ve diş temizliğimizi yerine getirmiş oluruz. Ancak et ve tatlı tüketiminin arttığı bayram dönemlerinde buna daha fazla dikkat etmek, olası diş sorunlarının önüne geçmek adına oldukça önemli. Yoğun bayram ziyaretleri arasında diş fırçalamanın mümkün olmadığı durumlarda en azından ağzımızı suyla çalkalamamız gerekir. Diş aralarında kalan yemek kalıntılarını temizlemek için kullanılan kürdan diş sağlığı açısından büyük sorunlar doğurabilir. Bilinçsiz kürdan kullanımı, diş ve dişi çevreleyen dokularda ciddi hasar oluşturabilmekte ve ilerleyen dönemlerde diş ve diş eti kaybına sebep olabilmektedir. Bu durumda da eğer mümkünse diş fırçası ya da diş ipi, olmadığı durumda ise yine bol suyla ağzın çalkalanması önerdiğimiz bir yöntemdir" dedi.

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : ALBİL BİLGİSAYAR MERKEZ MAH. DERE SOK. NO:6 ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :372 3781036
Faks : 372 3785676
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock