• 0

14 Aralık 2012, 11:09 - Anasayfa // Haberi yazdır

KARDEMİR Sevdamızdan Asla Taviz Vermedik ve Vermeyeceğiz

KARDEMİR Sevdamızdan Asla Taviz Vermedik ve Vermeyeceğiz

Karabük Demir ve Çelik Fabrikalrında 2,Yıldır verilen Yetki Mücadelesi çelik İş Sendikasının Zaferi İle Sonuçlandı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kardemir’de iki yıl önce başlayan yetki mücadelesinde Sendikamız yetkiyi aldıktan sonra, Kardemir Haddehane Meydanı’nda miting düzenlendi.

Yağmurlu havaya rağmen binlerce işçi alanı doldururken, “İşçi sendika omuz omuza”, “Çelik-İş nerede biz oradayız” sloganları attı.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkanı A. Cengiz Gül konuşmasına, “Uzun yıllar birlikte olamadık. Ama geçmişten bugüne bu meydanda verilen sözleri hep yerine getirmenin onurunu yaşayan sendikanın genel başkanıyım. Rahmetli Metin Türker, KARDEMİR’in kapatılma kararı verildiğinde bu meydanda ‘KARDEMİR kapatılırsa bu meydanda beni asın’ diyecek kadar yürekli sendikacının işçilerisiniz. Bu her sendikacının söyleyebileceği bir cümle değildir. Öyle bir liderdi ki söyleyeceğini yapabilen bir liderdi. İşte ‘ölümle pazarlık olmaz’ diyen bir liderin bir sendikasını bu meydanda tekrar sizlerle buluşturma onuruna eriştik. İki yılı aşkın süredir yetkisizlik süresi yaşatıldı. Bunun sorumlusu asla biz değiliz, bu süreci yaşatanlar KARDEMİR işçisine hesap vereceklerini unutmasın.” diyerek başladı.

Bu süreçte çok sıkıntılı günler yaşandığını anlatan Gül, şunları söyledi: “Acılar yaşandı. Ama bu sürecin sonucunda birlik beraberliğimizi koruyarak, çıkmak konusunda büyük gayretler gösterdik. Biz ‘emeğinden alın terinden başka sermayesi olmayan insanlarız’ dedik. Küs olmanın bir emek şehri olan bu şehrin caddelerinde küskünlüğü, dargınlığı asla ve asla kabullenmeyeceğimizi söyledik. Geldiğimizden beri bu cümlelerimizden, inancımızdan hiçbir ödün vermedik. Tahriklere, yalanlara rağmen asla ve asla ilkemizden, sendikal anlayışımızdan, KARDEMİR sevdamızdan asla taviz vermedik ve vermeyeceğiz. ‘Bize şunlar yapıldı, yarın burada yetki alırsak 250 işçi şu kapıdan atacağı, 400 işçi şu kapıdan atacağız’ dediler, bize bu tehditlerle geldiler. Biz ‘işçi işçinin kardeşidir, dostudur, biz sendikaların görevi 400 kişi atmadı değil’ dedik. Biz ‘burada birlik beraberliği sağlayacağız’ dedik. Bizim kimsenin işinde, aşında, ekmek mücadelesinin karşısında olmayacağız. Çok net söylüyorum bundan sonra KARDEMİR işçisinin birlik ve beraberliğine aynı dostluğu sağlayacağımıza inanıyorum. Bundan sonra ihanete, KARDEMİR işçisinin işine karışanlara asla ve asla müsaade etmeyeceğimizi çok net şekilde söylüyorum. Birlik ve beraberliğimizi koruyarak Türk Metal Sendikası’na giden arkadaşlarımızın Çelik-İş’e dönerek kayıtlarını yaptırdıklarını biliyoruz. Bundan sonra başka yüzlerle başka kılıflarla başka şekillerle karşımıza gelebilirler. Ama asla ve asla tahammülümüz olmadığını söylüyorum bunların gerçek yüzlerini tanıyın. Birlik ve beraberliğimizi bozmayalım, bizim bizden başka dostumuz yok. Bugüne kadar üçüncü kez karşınızdayız, hasta olan Türk-Metal üyesi arkadaşlarımızı ziyaret ettim.” dedi.

KARDEMİR’de yapılan kavganın sermayenin kavgası olmadığını anlatan

Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “KARDEMİR’i ele geçirmek isteyen insanlar KARDEMİR işçisini kullanarak KARDEMİR’i ele geçirmeye çalıştı. Neredeler onlar? O giden arkadaşlarımızın da yanlarında yoklar. Biz bize kaldık. Emekçiler emekçilerle kalıyor. Biz hep onlarla birlikte olacağız” diyerek sözlerini Konfederasyonumuz Genel Başkanı Mahmut Arslan’a bıraktı.

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Mahmut Arslan da, zaferin kutlu olmasını dileyerek sözlerine şöyle devam etti: “Mücadelemiz mübarek, toplu sözleşme yetkimiz hayırlı uğurlu olsun. Bedeni Öğlebeli mezarlığında olan, ruhu bizimle beraber olan muhterem rahmetli Metin Türker’in ruhu şad olsun. Onun bize bıraktığı emaneti Allah’a şükür yere düşürmedik. Bütün tezgahlara rağmen, bütün karanlık güçlere rağmen, bize emanet ettiği Çelik-İş’i namerde teslim etmedik. Onun için bugün ne kadar onur duysanız, ne kadar heyecanlansanız azdır. Gerçekten bu gün bizim bayramımız, bayramınız mübarek olsun. Keşke Karabük’te KARDEMİR’de karşımızda sendika olsaydı, bizimle beraber sendikacılık yapanlarla mücadele etseydik, yanlış yaparsak, işçinin emeğin yanında duramazsak bu işçi gerektiğinde bize mesaj vermeliydi. Ama karşımızda sendika yoktu, karşımızda Silivri’nin uzantıları vardı. Ergenekon süreci vardı karşımızda. Başını takip ettiniz 1980 darbesini yapan generaller Hak-İş’in kapısına kilit vurdu. Bütün mal varlığımıza el koydular, toplu sözleşmelerimizi iptal ettiler. Onlar işçinin emekçinin alın teriyle ödediği aidatları darbecilere peşkeş çekti. Karşımızdakilerin karanlık güç odaklıların sendikal güç uzantıları olması Karabük’teki mücadelemizi daha anlamlı kılıyor. Biz sadece Çelik-İş’e değil KARDEMİR’e değil ülkemize sahip çıktık. Bundan sonra yeni şeylere imza atacağız. Yüksek fırının bacası tütecek, Karabük ayakta kalacak ama KARDEMİR işçisi de namerde muhtaç olmayacak. KARDEMİR işçisi hak ettiği ücreti hak ettiği statüyü saygıyı da alacak, almak zorunda. Bizim boynumuzun borcu olduğunu genel başkana ifade ettim. Biz Hak-İş ailesi olarak 15 sendikasıyla Türkiye’nin en etkin en saygın bir mensubu olmaktan gurur duyduk. Bundan sonra biz sizinle beraber sizin bu saygınızı istismar ettirmeden geleceğe yürüyeceğiz. Türkiye’de yargıçlar var, yargı var. Onun için ne mutlu size ki, başınızı namertlerin önünde yere indirmedik. Karabük’te yeni bir dönem başlıyor.” dedi.

Duygusal anların yaşandığı mitingde işçiler, “biz bu günü çok bekledik”, “haddehane meydanını çok özledik”, “İşçi sendika omuz omuza”, “Çelik-İş nerede biz oradayız” sloganlarıyla birlikte meydandan ayrıldı.
RECEP TUFAN tarafından yazılan bu haber, 1820 defa okunmuştur.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

MİNİK ELLERİN KALPLERDE UMUT, GÖZLERİNDE ÜMİT VAR
MİNİK ELLERİN KALPLERDE UMUT, GÖZLERİNDE ÜMİT VAR
Alaplı Atatürk Okulu 3-A sınıfı örnek bir davranışa imza attı. Sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekleyen öğrenciler, Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Lösemi tedavisi gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : Yasin ÖREN 8. GÜN YEREL GAZETE ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :0532 5237411
Faks : 0532 5237411
Bu site 0.079 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock