• 0

04 Aralık 2012, 10:20 - Anasayfa // Haberi yazdır

BARTIN GAZETECİLER DERNEĞİNİN GELİNCİK PROJESİ

BARTIN GAZETECİLER DERNEĞİNİN GELİNCİK PROJESİ

Bartın Gazeteciler Derneği Gelincik Projesi Çalışmaları Başlatarak 24 Saat ALO Gelincik Projesi Olarak Hizmet Verecek.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Gelincik Projesi

Biz gazeteciler sıcak gündemden, başbakanın, vekilin, valinin açıklamalarının peşine takılmışken sosyal sorumluluk projelerine yeteri kadar eğilmeyiz. Tüm yaşamımızı saran ve kapımıza kadar gelen şiddeti hissetmeden, bize dokunmadan görmeyiz. Topluma, insanlara, hayvanlara karşı hunharca devam eden bir şiddet var. Yaygın ve yerel medyanın yeterince yazmadığı 81 ile yayamadığı bir çalışma var. Ankara Barosu’nun başlattığı ve devam ettirdiği ‘’gelincik projesi’’ ile şiddete maruz kalan kadın ve çocukların hakları savunuluyor.Şiddet gören, saldırıya uğrayan kadınlar artık Ankara Barosu’nun “Alo Gelincik Hattı”nı arayıp 7 gün 24 saat destek alabiliyor.İlk başta sadece Ankara için başlatılan çalışmaya Türkiye’nin dört bir yanından binlerce müracaat olmuş.Baro, itilen, dövülen, ezilen, tecavüz edilen, psikolojik ve sosyolojik şiddete uğrayan tüm kadınlara destek oluyor. Mağdurlar 444 43 06 (5 hat)numaralı hattan Baro’ya ulaşıp yardım talep ediyorlar. Baro mağdur kadınlara danışmanlık hizmeti vermek için anında harekete geçiyor. Şiddete uğrayan kadınların Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alması sağlanıp gerekirse psikolojik destek de veriliyor. Şiddet uygulayan kişinin evden uzaklaştırılması, varsa silah ve benzeri araçları teslim etmesi gibi tedbir kararlarının alınması sağlanıyor. Boşanma, nafaka, velayet, tazminat davaları Baro’nun avukatlarınca açılıyor. Kurulan Gelincik Fonu ile zor durumda olan kadınlara maddi destek veriliyor. Yani proje sadece hukuksal destek değil, sosyal yardım ve dayanışmayı da gerçekleştiriyor.

Gelincik Projesi’nin tanıtım toplantısına sanatçılar da destek verdi. Yıllarca Kakılmıştiplemesiyle şiddet mağduru kadınların sembolü haline gelen Yasemin Yalçın ile ünlü oyuncu Müjde Ar, Pop Müzik Sanatçısı Ege, sözü ve bestesi kendisine, düzenlemesi Murat Kodalı’ya ait “Yalnız Değilsin Gelincik” isimli senfonikşarkıyı iki kez seslendirdi. Yine projenin birinci kuruluş yıldönümü kutlamalarında Sabahat Akkiraz, Mustafa Özarslan ve Ege’nin şarkılarına hep bir ağızdan eşlik etti.

ALO GELİNCİK’ HATTI

Türkiye’de her 10 kadından 8’inin fiziksel şiddete maruz kalmakta. Yine her 10 kadından 2’sinin ise cinsel tacize uğramakata. Proje kapsamında başlatılan “Alo Gelincik” hattıyla, ihtiyaç duyan kadınlara ücretsiz hizmet veriliyor.444 43 06 (5 hat) numaralı telefondan ulaşılabilen “Gelincik Hattı”nın haftanın yedi günü, 24 saat hizmet vermeye devam ediyor.

SANAT DÜNYASI DESTEK VERDİ

“Gelinciğin Düşü” adlı etkinlikle, ressam Hikmet Çetinkaya koordinatörlüğünde sanata gönül vermiş ressamlar, canlı performanslarını sergiledi. Gelincik Elçileri Ege, Mustafa Özarslan ile tiyatro sanatçısı Ulvi Alacakaptan’ın katılarak desteklediği etkinlikte sanatçıların eserleri Gelincik Projesi kapsamındaşiddet mağduru kadınlar için kullanılmak üzere satışa sunuldu.

Gelincik Projesi Başkanı Avukat Hilal Akdeniz deşiddetle mücadelede kurumsallaşmış ve işbirliği içinde gerçekleştirilen hizmetlerin önemli sonuçlar vereceğini belirterek “Şiddet gören ya da risk altındaki kadınlara sunulması gereken; koruma, barındırma, tedavi, meslek-işedindirme, güçlendirme, yasal haklar, çocuk-yaşlı bakımı ve rehabilitasyon gibi hizmetlerin tanımlanması ve planlanması şiddetin önlenmesi için önemli bir adımdır. Kadına yönelik şiddetin yaygın ve çok yönlü bir konu olduğu göz önünde bulundurularak şiddetle mücadelede kurumlar arası koordinasyon üst düzeyde olmalıdır.” dedi.

BAŞIMIZI KALDIRALIM

Muhteşem Yüzyılda sülüman ile Hürrem meselesinden, siyasilerin söz düellosundan, bar önlerinde objektifler yakalanan ünlü tayfasından, futbolun sihirli dünyasından başımızı kaldırıp her gün ajanslar düşen bağıra bağıra bizi saran şiddet olaylarına karşı bir tutam gelincik olalım.Kalemimizle, yazılarımızla karanlıklara bir ışık tutalım.Ankara Barosunun çalışmasını tüm Türkiye’ye yayalım.İşte o zaman annelerimiz ellerini duayla öpmeyi hak ederiz.

Güngör Yavuzaslan

Bartın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı
RECEP TUFAN tarafından yazılan bu haber, 1449 defa okunmuştur.
Etiketler : GELİNCİK PROJESİ.,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

DÜĞÜN 20 NİSAN'DA
DÜĞÜN 20 NİSAN'DA
Kdz. Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Yazıcıoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Ereğli TSO Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu’nun kızı Betül Yazıcıoğlu, hayatını Alaplı Adatepe Ticaret Sahibi İsmail Adatepe’nin oğlu Burak Adatepe ile birleştiriyor.

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : Yasin ÖREN 8. GÜN YEREL GAZETE ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :0532 5237411
Faks : 0532 5237411
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock