• 0

29 Ekim 2012, 22:18 - Anasayfa // Haberi yazdır

BÜYÜK BULUŞMA

BÜYÜK BULUŞMA

TARİH, TURİZM, SANAYİ, YEŞİL, MAVİ VE EKONOMİK GÜÇ. Bartın Zonguldak ve Karabük birleşsin büyükşehir olsun;

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bartın ve Karabük’ün Zonguldak’ın ilçesi olduğu dönemleri hepimiz hatırlarız. Şimdi yeniden gündemde “BÜYÜK BULUŞMA”…

Bartın Zonguldak ve Karabük tekrar birleşip bir çatı altında toplanırsa ne gibi değişiklikler bizleri bekliyor.

Güç kaybeden bölge bir anda güçlü duruma geçer ve yeniden söz sahibi olabiliriz. Tarih, turizm, sanayi, yeşil, mavi ve ekonomik güç.

İşte büyükşehir olmanın avantajları.

Büyükşehir belediyeleri bütçeden daha fazla pay aldıkları için bu illerin bütçeden aldıkları pay büyüyecek. Yatırımlar doğrudan merkezden geldiği için kalkınma ve yapılanma daha hızlı gerçekleşecek. Belediyecilik faaliyetleri tek elden ve daha koordineli bir şekilde yürütülebilecek. Hizmet standart hale gelecek, kent görünümüne, imajına daha çok önem verilecek. Artan bütçe ile daha çok proje hayata geçirilecek. İller daha çok yatırımcıyı çekecek. Bu yatırım, kalkınma hareketleri istihdamı dolayısı ile şehre olan ilgiyi arttıracak. Büyükşehir olmanın avantajı ile buna yakışır bir kent yaratmak için yeni tesis, park, bahçe, bina yapımı için projeler oluşacak. Şehirler dışarıdan göç almaya başlayacak. Konut sayısı artacak, yeni cazibe merkezleri oluşacak. Bu kentlerde metropol ilçeler oluşacak, her yeni ilçe için imar planı hazırlanacak. Belediyeler spor, kültür tesisleri, otoparklar, toptancı halleri, bulvar, cadde gibi alanların inşasına girişecekler. Tüm bu hareketlilik gayrimenkul piyasasını da canlandıracak önemli bir etkendir. Yeni projeler, yeni yatırım alanları demek olduğundan alternatif yerler arayan yatırımcıya fırsatlar doğacak. Sözü geçen şehirler zaten sürekli gelişim ve değişim içinde olan, altyapı yenileme çalışmaları içinde olan kentlerdir. Her biri farklı avantajları, yatırımları ve iş kolları nedeniyle dikkat çeken, büyümüş kentlerdir. Büyükşehir olmak onların maddi ve manevi açıdan daha da güçlenmelerini sağlayacaktır.  Kentler başka alanlarda da yatırım şehri olabileceklerdir ya da mevcut yatırım düzeylerini daha yukarılara taşıyabileceklerdir.

 Büyükşehir adayı olan kentlerde yeni cazibe merkezleri oluşacak ve bu yerlerde gayrimenkuller değerlenecektir. Büyük tesisler inşa etmek için müsait olan ve il dışında kalan arsalar değer kazanacak, bu bölgeler zamanla yanına başka yatırımları çekecektir. Şehrin dışında denilen yerler, şehrin en önemli merkezi haline gelecektir. Tüm bu hareketlenme inşaat firmalarının bu bölgelerde birbiri ardına proje başlatmasına neden olacak, biten her proje bir sonrakinin referansı olacaktır. Şehir içinde, daha eski yerleşim yerlerinde yaşayanlar bu yeni yaşam alanlarına geçerken, kent dışından gelecek göç için yerleşim alanlarına ihtiyaç olacaktır. Bu nedenle konut talebi artacak, bu talep artışı da beraberinde yeni projeleri ve fiyat artışlarını getirecektir. Tüm bu nedenlerden dolayı büyükşehir olmak bu şehirler için önemli bir olaydır. Gayrimenkul piyasasına yapacağı katkının yanı sıra ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Neden olmasın.

 
RECEP TUFAN tarafından yazılan bu haber, 2281 defa okunmuştur.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

DÜĞÜN 20 NİSAN'DA
DÜĞÜN 20 NİSAN'DA
Kdz. Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Yazıcıoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Ereğli TSO Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu’nun kızı Betül Yazıcıoğlu, hayatını Alaplı Adatepe Ticaret Sahibi İsmail Adatepe’nin oğlu Burak Adatepe ile birleştiriyor.

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : Yasin ÖREN 8. GÜN YEREL GAZETE ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :0532 5237411
Faks : 0532 5237411
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock