• 0

22 Temmuz 2012, 14:58 - Anasayfa // Haberi yazdır

İLKELİ GAZETECİLİK YAPMAMIN BEDELİ ZİNDANLAR

İLKELİ GAZETECİLİK YAPMAMIN BEDELİ ZİNDANLAR

Bugün basından sansürün kaldırılışının 104. yıl dönümü. Yine Özgür basın mücadelesi veriyoruz, yine sansüre karşı mücadeleden bahsediyoruz.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 Bunları söylerken, sansüre karşı mücadelenin yalnızca basının, gazetecilerin görevi olmadığı, bunun hepimize düşen bir sorumluluk olduğu bilinmelidir. sansürün ilk kez kaldırılışından bugüne kadar geçen 104 yıla baktığımızda ise, özgür ve sansürsüz basın konusunda son yıllarda hızla geriye gittiğimizi ve 12 Eylül faşizmini geride bırakan baskıları görüyor  ve yaşıyoruz. Mesleki değerleri önde tutarak gazetecilik yapmanın, yazmanın, çizmenin, soru sormanın bile bedele bağlandığı bir süreçten geçiyoruz. İlkeli gazetecilik yapmamın bedeli silivri zindanları olarak karşımıza çıkıyor...
Çünkü sansür, kamuoyunu doğru bilgilendirmeyi,    çoğulculuğu, çok sesliliği ve demokrasinin egemen olmasını engeller. Sansür hepimizin sorunu olsun ki, gazetecilik yaptığı, iletişim özgürlüğünü savunduğu İçin cezaevine atılan, yazmayı düşündüğü kitabının bilgisayar kaydına bile el konulan, milletvekili seçildiği halde yemin etmesine izin verilmeyen ve tutsak edilen milli irade  ayıbından kurtulalım.

Sansürün kaldırılmasından 104 yıl sonra bugün iktidarı eleştiren, muhalif, birçok gazete, derginin yayını durduruluyorsa, yasaklanıyorsa, çalışanları sudan gerekçelerle göz atına alınıp, tutuklanıyorsa, medya patronları, iktidara muhalif görülenlerin susturulması için baskı altında tutuluyorsa, bu baskı sürecinin doğal sonucu olarak, halkın bilgi ve haber alma hakkı, düşünce, basın ve ifade özgürlüğü, kültür ve sanat yaşamı ağır bir otosansür  altındaysa, o ülkede demokrasiden, insan haklarından, özgürlüklerden, asla söz edilemez. Ülkemiz bugün bu noktadadır ve bunu asla hak etmemektedir.
Haksız, adaletsiz ve hukuksuz şekilde cezaevlerinde bulunan gazetecilerin derhal serbest bırakılmaları, tutuksuz yargılanmaları sağlanmalıdır.

Türkiye'nin altına imza koyduğu Uluslararası sözleşmeleri, AİHM kararlarını, içtihatlarını dikkate ve ciddiye almaya davet ediyoruz. Medya ve ifade özgürlüğünün bu denli ağır baskı altında olduğu gerçeği karşısında bunu, şu ya da bu gerekçeyle görmeyen, görmek istemeyen kimi      meslektaşlarımızı, basın ve ifade özgürlüğü mücadelesinin içinde ve yanında yer almaya, Hasan Tahsin geleneğine sahip çıkmaya davet ediyoruz.

 

                                                          ALİ AYAROĞLU

                                       ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ

                                                    ZONGULDAK ŞB.BŞK.
RECEP TUFAN tarafından yazılan bu haber, 1673 defa okunmuştur.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

MİNİK ELLERİN KALPLERDE UMUT, GÖZLERİNDE ÜMİT VAR
MİNİK ELLERİN KALPLERDE UMUT, GÖZLERİNDE ÜMİT VAR
Alaplı Atatürk Okulu 3-A sınıfı örnek bir davranışa imza attı. Sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekleyen öğrenciler, Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Lösemi tedavisi gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : Yasin ÖREN 8. GÜN YEREL GAZETE ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :0532 5237411
Faks : 0532 5237411
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock