• 0

19 Temmuz 2012, 08:39 - Anasayfa // Haberi yazdır

Şehit Madenciler Anıtı Törenle Açıldı

Şehit Madenciler Anıtı Törenle Açıldı

Amelebirliği Başkanlığı tarafından şehit madenciler anasını Amasra’da yaptırılan “Şehit Madenciler Anıtı" 16 Temmuz 2012 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 

Anıt çevre düzenlemesi Amasra Belediyesi tarafından yapılan anıtın açılış törenine Amasra Kaymakamı Mehmet Yıldız, Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Amele Birliği Başkanı Muzafer Kalaycıoğlu, Amasra Müessese Müdürü Ejder Erbay, Sendikamız Genel Başkan Yardımcısı Satılmış Uludağ, Sendikamız Genel Sekreteri Behzat Cinkılıç, Sendikamız Genel Teşkilat ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, Sendikamız Şubeler Yöneticileri, maden işçileri ve vatandaşlar katıldı.

Anıt açılışını iki madencinin yaptığı törende sırasıyla Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alabaş ve Amasra Kaymakam’ı Mehmet Yıldız birer konuşma yaptılar.

Açılış törenin ilk konuşmasını yapan Amele Birliği Başkanı Muzaffer Kalaycıoğlu; “Amelebirliği’nin tarihi 1923 yılına dayanmaktadır. Cumhuriyet’in ilanından önce kurulmuştur. O günden bugüne Amele Birliği temsil ettiği madencinin zor günlerinde daima yanında olmuştur. Madencinin birikimlerini en iyi şekilde değerlendirirken, temsil ettiklerinin hakkını da en iyi şekilde korumayı hedeflemiştir.

Maden ile Turizmin birada olduğu bu güzide yerimizde Maden Şehitleri anıtı yaptırarak, ilk kazmanın vurulduğu tarihten bugüne kadar verdiğimiz 5 bini aşkın şehidimizin anısını yaşatmak istedik. Bu anıtın buraya yapılmasına izin veren ve çevre düzenlemesini de yapan Amasra Belediyemize ve değerli başkanımıza teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun, şehitlerimizin ruhu şad olsun” dedi.

3000 yıllık tarihi ve doğal güzelliği ile dünyanın en güzide Turizm merkezi olma özelliği ile 50 yıllık madencilik kültürünü bir arada yaşatmayı başardıklarını vurgulayan Amasra Belediye Başkanı Emin Timur; “Bu kültür ile işsizlik sorununa katkı vermesi ve yerli kaynaklarımızın üretiminin önemi nedeniyle kömür üretimine evet ama bu bölgenin doğasının ölümü demek olan Termik Santralı kurulmasına ise hayır diyoruz” dedi.

Törende konuşan Amasra Kaymakamı Mehmet Yıldız, maden ocaklarındaki iş kazaları haberlerinden her zaman üzüntü duyduğunu söyledi. Maden kenti Amasra'ya kaymakam olarak atandıktan sonra maden ocağına girme imkanı bulduğunu anlatan Yıldız, ''Ne zamanki buraya atandım, maden ocağının eksi 350 metre koduna indim, işçilerin emeğini daha iyi anladım. Madenciler, gerçekten zor bir iş yapıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet teşkilatından sonra ülkemizde 5 bin şehit veren başka bir iş kolu yoktur. Kömür, bizim ekonomimizi buralara getiren önemli bir faktör. Diğer yanda turizm de var ama biz kömürden vazgeçmeyiz, kömüre yüzümüzü dönemeyiz'' diye konuştu.

Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alabaş; anıt açılış töreninde yaptığı konuşmada “Amasra'nın doğal ve tarihi güzelliği ile madenciliğin bir arada yürütüldüğü, emsali olmayan bir ilçe olduğunu ifade eden Alabaş, ''Bizler, bu güzelliğin bozulmaması için her zaman Amasra halkının yanında olacağız. Ülke ekonomisine katkı veren madenciler olarak maden ocaklarımıza yatırım yapılsın, işçi açıkları giderilsin istiyoruz” dedi.

Son günlerde basında yer alan Kıdem Tazminatı yasa tasarısı hazırlıkları konusuna da değinen Alabaş; “Kıdem Tazminatı konusunda basında yer alan haber ve yorumlar işçi arkadaşlarımızı son derece rahatsız etti.

İşçi arkadaşlarımızın moral ve motivasyonunu, çalışma barışını bozan bu sözde tasarının, kıdem tazminatını yok etmeye dönük ve tamamıyla işverenlerin görüşünü yansıttığı açıkça görülüyor.

Biz sendikalar ve çalışanlar olarak gelişmeleri büyük bir hassasiyetle takip ediyoruz.

Biz, üst örgütümüz Türk-İş’in ifade ettiği gibi Kıdem Tazminatımıza yapılacak bir saldırıyı asla kabul etmiyoruz ve buna karşı her şart altında mücadele edeceğiz” diyerek hükümeti uyardı.
Konuşmaların ardından, Belediye Başkanı Timur'un talebi üzerine anıtın açılışını maden işçileri yaptı.

Tören sonrasında temsili maden ocağı gezildi, maden ekipmanları ve madencinin yeraltındaki çalışma şartlarını gösteren resim sergisi açıldı.
RECEP TUFAN tarafından yazılan bu haber, 1637 defa okunmuştur.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Camiler doldu
Camiler doldu
Ramazan ayının habercisi olarak kabul edilen Berat Kandili, Alaplı Merkez Cami'sinde Kur'an-ı Kerim tilaveti, mevlit ve dualarla idrak edildi.

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : Yasin ÖREN 8. GÜN YEREL GAZETE ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :0532 5237411
Faks : 0532 5237411
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock