• 8

16 Haziran 2012, 11:38 - Anasayfa // Haberi yazdır

Amele Birliği Şube Başkan Adayı Akyüz, Mirac Kandili nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Amele Birliği Şube Başkan Adayı Akyüz, Mirac Kandili nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

TTK Armutçuk Amele Şube Başkan Adayı MUhammet Akyüz Tüm İslam Aleminin ve Madencilerin Mubarek Mirac Kandili Gecesini kutladı

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş


 

TTK Armutçuk Amele Birliği Şube Başkan Adayı Muhammet Akyüz, mesajında Mirac kandilinin insanlığa hayırlar getirmesi temennisinde bulunarak mesajını şöyle sürdürdü; “Peygamber Efendimizin Mekke döneminde, Hicretten bir buçuk yıl önce; Bir gece, Mekke’de Kabe-ı Muazzama’dan Kudüs’te Mescid-ı Aksâ’ya gitmesine İsra, oradan da Arş-ı Alaya yükselmesine Mirac denilmektedir. Bu olay Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de şöyle ifade edilmektedir: “Kendisine ayetlerimizden (ibretli sahneler) bir kısmını gösterelim diye kulu (Muhammedi) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-ı Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir” Peygamberimizin hikmet yüklü bu yolculuğu, onun için zaman ve mekanın da sahibi Yüce Mevlâ’mızın sonsuz kudretini müşahede etme ve onun desteğine mazhar olarak risalet görevinde manevi güç kazanma vesilesi, Müslümanlar için de Allah’a ve Hz. Peygamber’e bağlılığı pekiştiren bir gece olmuştur.

Peygamber Efendimizin Rabbinin huzuruna kabul edilişini temsil eden İsra ve Mirac mucizesi bizlere, İnsanın, İlahi rızaya ve desteğe ulaştığında akıl ve idraki zorlayan nice üst derecelere ulaşabileceğini gösterdiği gibi, ma’nâ aleminde yükselip ilahi rahmet ve huzura erişmenin, öncelikle gönül ve ruh temizliğinden, ahlaki erdemlere yükselişten, her şeyin sahibi olan Yüce Allah’a bağlılık ve boyun eğmekten geçtiğini de hatırlatmaktadır.

Peygamber Efendimiz Mirac’tan biz Mü’minler’e üç hediye ile dönmüştür. Birincisi, Mü’minlerin Miracı sayılan Namaz farz kılınmıştır. İkincisi Bakara Suresinin son iki ayeti vahyedilmiş ve Üçüncüsü de Allah’a şirk koşmayanların affedileceği müjdesi verilmiştir.

Kur’an-ı Kerim’in İsra suresinde bizlere kurtuluş yolunu gösteren şu ilahi prensipleri hatırlamakta da fayda vardır: 1- “Allah'a ortak koşmayınız, 2 - Yalnız O'na inanıp yalnız O'na ibadet ediniz. 3 - Ana-babaya iyi davranın, 4 - Akrabaya, yoksula, yolda kalmışa haklarını verin, 5 - Cimrilik yapmayın, 6 - Savurgan olmayın, 7- Açlık korkusu ve geçim kaygısı ile çocuklarınızı öldürmeyiniz, 8 - Zinaya yaklaşmayın, 9 -Cana kıymayın, 10 - Yetimin malına el uzatmayın, 11 - Verdiğiniz sözü yerine getirin, 12 - Ölçerken ve tartarken eksiklik ve noksanlık yapmayın, 13 - Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme, 14 – Yeryüzünde böbürlenerek yürüme, (kibirlenme ve gururlanma). Bütün bu sayılanlar Yüce Yaratanın katında sevimsiz ve çirkin davranışlardır”

Mirac Kandili, İlâhi rıza ve desteği kazanacak işler yapmamız, iç dünyamıza dönüp kendimizi sorgulamamız, kulluk bilincine ulaşarak dua ve niyazda bulunmamız için güzel bir fırsattır. Miracın, manevi yükselişimiz olduğunu, onun da gönül ve ruh temizliğinden geçtiğini unutmayalım.

Bu duygu ve düşüncelerle, Mirac kandilinin birlik, beraberlik, kardeşlik ve barışa vesile olması temennisi ile Milletimize, memleketimize ve tüm İnsanlığa hayırlar getirmesini diler, tüm hemşerilerimin Mirac kandilini tebrik eder, Madenlerde şehit olan madencilerimizi bu mubarek gecede rahmetle anar,mekanlarının cennet,kabirlerinin nurlarla dolmasını Yüce Allah'tan niyaz ederim.

                                                                                                                         Muhammet AKYÜZ

                                                                                              TTK ARMUTÇUK AMELE BİRLİĞİ ŞUBE BAŞKAN ADAYI

 
RECEP TUFAN tarafından yazılan bu haber, 1587 defa okunmuştur.
YORUM YAZ

selahattin
sonuma kadar akandayız başkanım.
R.E .DUMAN
MUHAMMET BAŞKAN ÇIKYIĞIN BU YOLDA HERZAMAN YANINDAYIZ ALLAH MUAVFAK ETSİN
EMRAH YILMAZ
MUHAMMET BAŞKAN SONUNA KADAR ARKANDAYIZ
CENGİZ DUMAN
SEVGİLİ KARDEŞİM BİZLERDE SENİN KANDİLİNİ KUTLAR ÇIKTIĞIN BU HİZMET YOLUNDA BAŞARILAR DİLERİM RABBİM YAR VE YARDIMCIN OLSUN
ismail demircan
sevgili kardeşim mesaj için teşekür ederim sonunakadar destekcinim saygılarla
hüseyin tokmak
ben madenciler adına teşekür ederim
veli lafci
dostum inşalah kazanır sın başarılar dilerim
zafer engin
Deyerli başkanım mesaj için bir madenci olarak teşekür ederim inşlah gönlümüzdekigibi kaznır sın
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

DÜĞÜN 20 NİSAN'DA
DÜĞÜN 20 NİSAN'DA
Kdz. Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Yazıcıoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Ereğli TSO Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu’nun kızı Betül Yazıcıoğlu, hayatını Alaplı Adatepe Ticaret Sahibi İsmail Adatepe’nin oğlu Burak Adatepe ile birleştiriyor.

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : Yasin ÖREN 8. GÜN YEREL GAZETE ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :0532 5237411
Faks : 0532 5237411
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock