• 0

22 Eylül 2019, 00:15 - Anasayfa // ALAPLI Haberi yazdır

PRF.DR. TURAN KARADENİZ HASANLI KÖYÜNDE İLGİ GÖRDÜ

PRF.DR. TURAN KARADENİZ HASANLI KÖYÜNDE İLGİ GÖRDÜ

Alaplı İlçe Tarım Müdürlüğünün BAKKA TEKNİK DESTEK Proje kapsamınmda düzenlediği Fındık bakımı eğitimi Türkiyede Fındık bakımı ve yetiştiriciliği ile ilgili Tek araştırmacı Prf Dr Turan KARADENİZ Hasanlı köyünde yoğun kalabalığa hitap etti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Karadeniz Bölgesinin geçim kaynağı olan Fındık,Alaplı İlçesinin 1Nci sıra geçim kaynağı.Alaplı ilçesinin İspanya'dan fazla Fındık üretimi olmasına rağmen Fındık politikası ve Fındık Bakım,yetiştirme,Pazarlama,Piyasa oluşturma konusunda çok geride olduğunu ifade eden Prf.Dr.Turan Karadeniz Fındık politikamızı acilen gözden geçirmeliyiz dedi. Karadeniz eski yöntemle ocak olarak dikilen fındığın ömrü 60.senedir ülkemizde eski dikilen fındıklar yaşlandı söküm aşamasına geldi dedi. KARADENİZ Avrupa ve Dünyada Fındık yetiştiren ülkeler,Meyilli arazilerde Teraslamaya geçti,İspanya eski fındık bahçelerini terketti toplamıyor,Tek ağaç aşılı fidan dikimi Dünyada yaygınlaştı üzülerek ifade edeyim ülkemizde hala ocak sistemi devam ediyor,Dünya devletleri Dekar başına 800. kg 1000.kg fındık alırken biz ülke olarak hala 150. kiloğramda seyrediyoruz dedi. Prf.Dr Turan KARADENİZ Fındık bakımını anlattıktan sonra öğleden sonra fındık tarlasında Hasanlı köyünden yoğun katılımcının hazır bulunduğu bahçede DAL kesme ve Dal budama eğitimi vererek,dal kesilen ve dal budaması yapılan fındık ağacıca plastik şerit takılarak örnek fındık ocağı oluşturarak 2.sene sonra işaretli olan fındık ağacının ziyaret edilmesini tavsiye etti. Prf KARADENİZ Tek ağaç aşılı fındık dikimi yaygınlaşmalı,toprak tahlili yapılarak, gübreleme ve kireç verilmeli dedi.
RECEP TUFAN tarafından yazılan bu haber, 211 defa okunmuştur.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ALAPLI Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

HASANLI KÖYÜNDE HALK EĞİTİM TARAFINDAN ANA ARI ÜRETİMİ KURSU VERİLDİ
HASANLI KÖYÜNDE HALK EĞİTİM TARAFINDAN ANA ARI ÜRETİMİ KURSU VERİLDİ
Hasanlı köyünde Alaplı Halk eğitim müdürlüğü tarafından Ana Arı ve Arı sütü eğitimi verildi

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : Yasin ÖREN 8. GÜN YEREL GAZETE ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :0532 5237411
Faks : 0532 5237411
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock