• 0

05 Eylül 2019, 10:29 - Anasayfa // ALAPLI Haberi yazdır

Öztürk’den fındık krizi için çözüm önerisi

Öztürk’den fındık krizi için çözüm önerisi

Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası Önceki Dönem Başkanlarından İsmail Öztürk, son dönemlerde fındık piyasasında yaşanan kaos sebebiyle önerilerde bulundu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası Önceki Dönem Başkanlarından İsmail Öztürk, son dönemlerde fındık piyasasında yaşanan kaos sebebiyle önerilerde bulundu.
Öztürk sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, mahsullerin değerinde ve peşin satılamaması nedeniyle çözümün, nakiti olmayan fabrikacıya yada tüccara fındığı değerinde ve nakit al demek olmadığını belirterek, TMO’nun uyguladığı kriterlerin esnetilmesi gerektiğini ve lisanslı depoculuğun hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.
Öztürk açıklamasında şunları kaydetti:
“Fındık sorununa çözüm amaçlı Muhtarlar Derneğimiz öncülüğünde düzenlenecek geniş katılımlı istişare toplantısı zamanında yapılmış bir harekettir. Farklı ve güzel sonuçlar doğuracak önerilerin çıkacağına inanıyorum. Tabiki hepimizin faydasına olacak bu önerileri uygularsak. Âcizane bir kaç tespitte bulunmak istiyorum. Serbest piyasa ekonomisi koşullarında nakiti olmayan fabrikacıya yada tüccara fındığı değerinde ve nakit al deme gibi bir lüksümüz yok. Fayda da vermez. Onun için fabrika ve tüccar dışındaki fındık satabileceğimiz ve emanete bırakabileceğiz sistemleri daha sağlıklı işler hale getirmeniz gerekir. Bu anlamda Toprak Mahsulleri Ofisi çok önemli. TMO’nun günlük fındık alım limitlerini yükseltmeye ve alım kriterlerini daha uygun hale getirmeye (kişi başı kota, randıman, randevu, günlük toplam işlem limiti vb.) dönük çalışmalar Milletvekillerimiz vasıtasıyla derhal Mecliste çözüme kavuşturulmalıdır. Lisanslı depoculuk derhal hayata geçirilerek üretici devlet garantili bu depolara fındığını emanete bırakabilir. Alacağı belge ile de istediği zaman fındığını borsada satabilir. Yine Ziraat Odamızın kurmakta olduğu fındık entegre tesisi üreticilerimiz tarafından emanet fındıklarda desteklenerek geliştirilebilir.”
Yasin ÖREN tarafından yazılan bu haber, 236 defa okunmuştur.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ALAPLI Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

HASANLI KÖYÜNDE HALK EĞİTİM TARAFINDAN ANA ARI ÜRETİMİ KURSU VERİLDİ
HASANLI KÖYÜNDE HALK EĞİTİM TARAFINDAN ANA ARI ÜRETİMİ KURSU VERİLDİ
Hasanlı köyünde Alaplı Halk eğitim müdürlüğü tarafından Ana Arı ve Arı sütü eğitimi verildi

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : Yasin ÖREN 8. GÜN YEREL GAZETE ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :0532 5237411
Faks : 0532 5237411
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock