• 0

04 Mart 2019, 17:57 - Anasayfa // ALAPLI Haberi yazdır

Alaplı'da seçimi kim kazanacak?

Alaplı'da seçimi kim kazanacak?

Alaplı'da AK Parti Adayı Celil Uzun, CHP Adayı Nuri Tekin, MHP Adayı Ali Demir, DSP Adayı İrfan Türkyılmaz ve Saadet Partisi Erhan Uslu arasında yaşanacak randevu içinde bulunduğumuz ayın sonunda yapılacak yerel seçimin belki de en nefes kesici yarışlarından birini gösteriyor. Yalnızca Alaplı'da seçimi almak hangi parti açısından olursa olsun, siyasi açıdan önemli bir güç ve prestij kaynağı muhakkak.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Alaplı’da son aya girdimiz seçim atmosferinde siyaset yavaş yavaş şekillenmeye başladı.

Net konuşmak gerekirse, Alaplı’da seçim akşamı çıkacak sonucu; 2004 yılında Dönemin DYP’li Belediye Başkan Adayı İsmail Öztürk’ü 2 Bin 874 rey vererek ikinci parti yapan 2009 yılında ise DP’den Dr. Nevzat Çimenoğlu’nun, 3 Bin 774 oyla Belediye Başkanı ipini göğüslemesine neden olan ve yine son yerel seçimlerde Çimenoğlu’nu terk ederek, Mevcut CHP’li Belediye Başkanı 2009 yılında 3 Bin 639’dan, 2014 yılında 5 Bin 326 oya çıkarak başkanlık ipini göğüslemesine vesile olan DP’li olarak bilinen seçmenin tercihleri kritik bir rol oynayacak.

Alaplı’da AK Parti Adayı Celil Uzun, CHP Adayı Nuri Tekin, MHP Adayı Ali Demir ve DSP Adayı İrfan Türkyılmaz’ın ve Saadet Partisi Erhan Uslu arasında yaşanacak randevu içinde bulunduğumuz ayın sonunda yapılacak yerel seçimin belki de en nefes kesici yarışlarından birini gösteriyor. Yalnızca Alaplı’da seçimi almak hangi parti açısından olursa olsun, siyasi açıdan önemli bir güç ve prestij kaynağı muhakkak.

Alaplı’da seçime ilişkin daha derin bir yorum yapabilmek için Alaplı’da yapılan son 3 dönemki seçim sonuçlarına bakmamız gerekiyor. 

Bu doğrultuda en son Alaplı’da 2004 yılında seçim alan Ak Parti’nin 10 yıldır - DP’den seçilip sonradan Ak Parti’ye katılan Çimenoğlu’nun son 2 yılını saymazsak Alaplı Belediyesine hasret olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

Bu kapsamda 2004 yılında 3 Bin 980 oy alan bu oyunu 2009 yılında 2 bin 400’lere gerilten ve yine son 2014 yerel seçimlerde Alaplı’daki yerel seçimlerde bugüne kadar aldığı en fazla oy olan, 5 Bin çizgisine taşıma noktasındaki neredeyse iki katı oy artışını dikkate aldığımızda, bu durumda 2009 yılında 3 Bin 639 oyunu, 2014 yılında 5 Bin 326 oy oranlarına taşıyan CHP ile AK Parti’nin oylarının birlikte reel bir yükselme içinde olduğunu kaydetmemiz gerekiyor.

Rakamlar üzerinden açıklamaya devam edersek, son seçimlerde AK Parti ve CHP’nin, DP olarak adlandırdığımız kesimin yanı sıra MHP’nin oylarını kendilerine çekerek, 5 Bin seviyesini aşarak tarihlerindeki en yüksek oyları aldıklarını ifade edebiliriz.

CHP’nin 711 oy aldığı 2004 yerel seçimlerindeki yanlış aday istisnasını saymazsak ki bu CHP’nin Alaplı’da herhangi bir seçimde aldığı en düşük orandır.

İktidar partisi açısından altı çizilmesi gereken bir başka durum ise MHP’ye, AK Partili seçmen geçişkenliği yaşanmaması en büyük avantaj olmasıdır.  

Alaplı merkezde 13 Bin 611 seçmenin bulunduğu Alaplı’da oy kullanmaması beklenen bin 500 kişi ile güçlü iki parti dışına gidecek Bin oyu düştüğümüzde; 10 Bin 500 seçmenin yarısına tekabül eden, 5 Bin 250 oya ulaşan adayın belediye Başkanı Adayının seçimi alacağı matematiksel olarak nettir.

Açıkçası Alaplı’da sandıklarda son sözü DP olarak bilinen seçmen söyleyecek, bu seçmenlerin büyük bir çoğunluğunun son genel seçimlerde İYİ Parti’ye yöneldiğini dikkate alırsak, nasıl bir netice çıkacağı noktasında bizim bir fikir sahibi olmamıza vesile olabilir.

Merkezde parti olarak genel seçimlerde 3 Bin 600 civarında oyu olan CHP’de Aday Nuri Tekin faktörünü hesaba kattığımızda, bu seçimlerde en büyük kozu;  DP ve MHP tabanından oy almaya dönük, 2014 yılındaki egzersizinin bir tekrarını bu seçimlerde tekrar başarıp başaramayacağıdır.

Birde bu soruya yanıt bulunduğunda Alaplı’da seçimi kimin alacağı daha net görülebilir.

Netice olarak; dediğim gibi mesele Celil Uzun ile Nuri Tekin arasındaki yarış son 10 günde daha net bir fotoğraf verecektir bizlere…
Yasin ÖREN tarafından yazılan bu haber, 503 defa okunmuştur.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ALAPLI Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

32 yıla sığan 10 Kaymakam ve Alaplı'da unutulmazlar arasına giren Eskioğlu
32 yıla sığan 10 Kaymakam ve Alaplı'da unutulmazlar arasına giren Eskioğlu
YASİN ÖREN YAZDI... 32 yıla sığan 10 Kaymakam ve Alaplı'da unutulmazlar arasına giren Eskioğlu

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : Yasin ÖREN 8. GÜN YEREL GAZETE ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :0532 5237411
Faks : 0532 5237411
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock