• 0

02 Mayıs 2018, 23:27 - Anasayfa // ALAPLI Haberi yazdır

En büyük hayali babası Eyüp Yaman adına Alaplı'ya okul yaptırmak.

En büyük hayali babası Eyüp Yaman adına Alaplı'ya okul yaptırmak.

En büyük hayali babası Eyüp Yaman adına Alaplı'ya okul yaptırmak.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Alaplı Belediyesinin Kurucu Başkanı Eyüp Yaman karşı ahde vefasını her fırsatta ortaya koyan kızı İş Kadını Gülay Yaman babasının ismini yaşatmak amacıyla her türlü özveride bulunmaya devam ediyor.
Alaplı siyasetinin unutulmaz isimleri arasında yer alan; başta Alaplı Kapalı Spor Salonu olmak üzere, ulaşımdan, okullara, sudan, elektriğe her konu da Alaplı'yı görev yaptığı 9 yılda medeniyetle buluşturan Eyüp Yaman ismine karşı en büyük vefa örneğini kızı Gülay Yaman sergiliyor.
Babasında mezarının yer aldığı aile kabristanı sil baştan yenileyerek, ailesi ve sevenlerinden dua alan kızı Yaman, babasının ismini taşıyan tüm eserlerin onarım, bakım ve yenilenmesi ile yakından ilgileniyor ve giderleri kendi bütçesinden karşılıyor.
Son olarak Alaplı Yeni Siteler Mahallesinde bulunan ve çocuk seslerinin eksik olmadığı ilçenin en büyük spor tesisi olan Eyüp Yaman Sosyal tesislerin ve çocuk parkının giriş nizamiyesini kendi bütçesinden yenileme girişimlerinde bulunan Yaman'ın en büyük arzusu ve hayali ise babasının ismini taşıyan bir okul yapmaktırmak. Babası için hiç bir türlü fedakarlıktan kaçınmayan Yaman'ın Alaplı ilçesine katkıları ise büyük taktir topluyor.
Ereğli'nin tanınmış İş Adamlarından Cem Karadeniz ile örnek bir birliktelik ortaya koyarak, özel yaşamındada saygınlığı bulunan Yaman, şirket gelir vergilerinin neredeyse tamamını 2009 yılından bu yana Türk eğitim vakıflarına bağışlayarak, özellikle kız çocuklarının eğitimine çok önem veriyor. Böylece ödediği vergilerin nereye gittiğinden emin oluyor ve daha çok yardım yapıyor. Diğer yandan Alaplı ilçesinde gerçekleşen her türlü sosyal ve kültürel etkinliğe büyük katkılar sunuyor.
EYÜP YAMAN KİMDİR?
1926 yılında Alaplı’da dünyaya gelen Eyüp YAMAN,  babasının vefat etmesi nedeniyle İstanbul'da amcasının yanında büyümüş, öğrenimini ve askerliğini tamamladıktan sonra, Alaplı’yı kalkındırmak için geri dönmüştür.
Asıl işi Gemi Teknisyenliği olan Yaman, Alaplı- İstanbul arası vapur acentalığını firmasını 1958 yılında açarak, Alaplı’da ticaret hayatına atılır. Alaplı tersanesinin kurulmasında o dönem etkin rol oynanan YAMAN, madencilik ve müteahhitlik alanında kariyerini başarıyla sürdürmüş, Erdemir’in kurulma aşamasında Süleyman Demirel ile birlikte alt yapı ve üst yapıda büyük rol oynamıştır. Demirel ve Yaman’ın burada kazandığı dostluk ikilinin 1961 yılında Adalet Partisini birlikte kurma rolü üstlenerek daha da pekişmiştir.

YAMAN’ın Alaplı’da gönüllere ve kalplere kazılmasın sebep olan ise 1966 yılında, 3 Bin nüfuslu bir kasaba olan Alaplı’ya belediye kurma başarısı göstermesidir. Alaplı’nın kabuğunu bu mücadelesi ile kıran Yaman,  Belediye Başkanlığı görevini Türkiye'nin en başarılı belediye başkanları arasında gösterilerek vefat ettiği,  1975 yılında kadar sürdürür.  
Alaplı’yı baştan sona, su, elektrik, ulaşım, okul, köprü ve spor kompleksleri ile tanıştıran Yaman Alaplı’da adeta medeniyetin temellerini atmıştır.   
Ufuk penceresini, Alaplı dışına taşımayı hedefleyen Yaman, milletvekilliği seçimleri için adaylığını koymuş ve 2. Sıra aday olduğu Zonguldak’ta AP’den tam 6 milletvekili çıkmış, ancak maalesef yorgun kalbi 14. 12.1975 yılında oğlunun ölüm acısına dayanamayarak aramızdan ayrılmıştır.
YAMAN’ın ölümünden sonra yarım kalan işleri eşi Havva YAMAN tarafından tamamlanmış ve belediyeye ait tüm borçları ödenerek huzur içinde uyuması sağlanmıştır.
Alaplı’nın mimarı olarak anılan Yaman’ın Türkiye'nin birçok yerinde ahde vefa örneği olarak cadde okul ve parklarda adı yaşatılmaktadır.  
Saygı ve rahmetle anıyoruz...
Yasin ÖREN tarafından yazılan bu haber, 1980 defa okunmuştur.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ALAPLI Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

- BAYRAM COŞKUSUNU AQUA PARK’TA YAŞAYIN...
- BAYRAM COŞKUSUNU AQUA PARK’TA YAŞAYIN...
Karadeniz Bölgesinde denizin ve havuzun mavisini, doğanın yeşilini buluşturan ilk ve tek adres Aqua Park Ereğli’ye davetlisiniz.

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : ALBİL BİLGİSAYAR MERKEZ MAH. DERE SOK. NO:6 ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :372 3781036
Faks : 372 3785676
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock